Inauguracja obchodów 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej

Krzysztof Król

|

Gość Niedzielny

publikacja 20.04.2024 18:59

W kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim 20 kwietnia odbył się koncert uwielbienia i dziękczynienia. W ten sposób zainaugurowano obchody jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej.

Inauguracja obchodów 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej W sobotni wieczór nie tylko prezbiterium było wypełnione po brzegi, ale cały kościół. Krzysztof Król /Foto Gość

Koncert to inauguracja obchodów 900. rocznicy powołania średniowiecznej diecezji lubuskiej. – Naszym zamiarem jest oddanie chwały Panu Bogu i zwrócenie uwagi na dziedzictwo chrześcijańskie, które jest podstawą naszej tożsamości, zarówno osobistej, jak i tej, którą mamy do odkrywania jako naród – podkreśla ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. – Te korzenie chrześcijańskie, pomimo różnych kolei losu tych ziem, są także i tutaj – dodaje.

Koncert poprzedziły dwudniowe warsztaty poprowadzone przez znanego muzyka i kompozytora Huberta Kowalskiego, który również poprowadził koncert:

Wspomagali go Leopold Twardowski i Jakub Tomalak. – To były bardzo intensywne trzy dni – podkreśla Jakub Tomalak. – Mimo, że uczestnicy nie zajmują się na co dzień muzyką, to jest w nich wielki entuzjazm. Widać, że sprawia im to wiele radości i naprawdę modlą się tymi pieśniami – dodaje.

Koncert rozpoczął się od Bogurodzicy, a zakończył innym maryjnym utworem „Maryjo Królowo Polski”. W międzyczasie można było usłyszeć m.in. takie pieśni jak: „Zbudowani na Chrystusie”, „W Tobie żyję” czy „Jezus, najwyższe imię”. – Koncert nawiązuje do różnych etapów chrześcijaństwa na naszych ziemiach, od chrztu Polski do współczesności. To swojego rodzaju historia chrześcijaństwa na tych ziemiach – wyjaśnia Robert Malina z komitetu organizacyjnego. – W chórze zaśpiewało 80 osób z Ziemi Lubuskiej. To była nasza idea, że skoro świętujemy 900-lecie chrześcijaństwa na tych terenach, że najpiękniejszym wyrazem tego świętowania będzie to, jak sami mieszkańcy oddadzą Bogu chwałę – dodaje.

Wielu chórzystów na co dzień śpiewa przy parafiach, ale nie są zawodowymi muzykami. – Trudno tu nie być. 900 lat chrześcijaństwa na ziemi lubuskiej zdarza się raz na 900 lat – podkreśla z uśmiechem Jarek Derewlany z Sulęcina. – Muzyka liturgiczna jest bliska mojemu sercu, więc nie mogło mnie tu zabraknąć – dodaje.

Jeden z utworów wykonała schola Urwisy Maryi z parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. – Prowadzący warsztaty zaprosił na do udziału w koncercie i zaśpiewania utworu „Jezus, najwyższe imię”. Oczywiście dzieciaki przed przyjazdem tutaj zdążyły poznać historię diecezji lubuskiej – wyjaśnia Elżbieta Zjawin, opiekunka scholi.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Główne obchody zaplanowano na 11 maja, a ich centralnym wydarzeniem będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski.

Przypomnijmy, że biskupstwo lubuskie zostało założone przez Bolesława Krzywoustego oraz legata papieskiego Idziego w 1124 roku. Należało do metropolii gnieźnieńskiej

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?